menu click
  Search

Members of Parliament

  
  

Kaikai Navo
Constituency 01
Kailahun District
Eastern Region
SLPP

      Hon Mustapha Braima

Mustapha Brima
Constituency 02
Kailahun District
Eastern Region
SLPP





            
Hon Sahr Tengbeh

Sahr Tengbeh
Constituency 03
Kailahun District
Eastern Region
APC

  Hon Sahr Fatorma

Sahr Fatorma
Constituency 04
Kailahun District
Eastern Region
SLPP

   

Regina T. Marrah
Constituency 05
Kailahun District
Eastern Region
APC

 
Moiwai Momoh
Constituency 06
Kailahun District
Eastern Region
SLPP
   

Abu Jajua
Constituency 07
Kailahun District
Eastern Region
SLPP

 

Dr. Bu-Buakei Jabbi
Constituency 08
Kenema District
Eastern Region
SLPP

   

Salamy B. Nomalie
Constituency 09
Kenema District
Eastern Region
SLPP

  Hon Francis Kaisamba

Francis Amara Kaisamba
Constituency 10
Kenema District
Eastern Region
SLPP

   
Hon Saidu Mansaray

Saidu Mansaray
Constituency 11
Kenema District
EASTERN
SLPP

  Hon Andrew Lungay

Andrew Victor Lungay
Constituency 12
Kenema District
Eastern Region
SLPP

 
Hon Bernadette Lahai

Dr. Bernadette Lahai
Constituency 13
Kenema District
EASTERN
SLPP

  Hon Francis Konuwa

Francis Amara Konuwa
Constituency 14
Kenema District
EASTERN
SLPP

  

Leonard Fofana
Constituency 15
Kenema District
Eastern Region
APC

 

Samuel H. Brima
Constituency 16
Kenema District
Eastern Region
SLPP

   

Habib B. Munda
Constituency 17
Kenema District
Eastern Region
SLPP

 

Lansana I. kemokai
Constituency 18
Kenema District
Eastern Region
SLPP

 

Alusine Kanneh
Constituency 19
Kenema District
Eastern Region
SLPP

 

Dr. Aiah Dabundeh
Constituency 20
Kono District
Eastern Region
APC

    

Tamba Entochema Ebba
Constituency 21
Kono District
Eastern Region
APC

 

Saah Sangbah
Constituency 22
Kono District
Eastern Region
APC

   

Frederick S. Sourie
Constituency 23
Kono District
Eastern Region
APC

 

Rosky Momokani Mbayo
Constituency 24
Kono District
Eastern Region
APC

  

Vacant
Constituency 25
Kono District
Eastern Region
APC

 

 

Komba E. S. Boyah
Constituency 26
Kono District
Eastern Region
APC

   

Komba Eric Koedeyoma
Constituency 27
Kono District
Eastern Region
SLPP

 

Mabinty Kadijah Sillah
Constituency 28
Bombali District
Northern Region
APC

   

Sallieu Osman Sesay
Constituency 29
Bombali District
Northern Region
APC

 

Hon. Ibrahim Ben Kargbo 
Constituency 30
Bombali District
Northern Region
APC

 

Ibrahim Matin Bangura
Constituency 31
Bombali District
Northern Region
APC

 

Dan Y. Sesay
Constituency 32
Bombali District
Northern Region
APC

 

Sulaiman Muluku Sisay
Constituency 33 
Bombali District
Northern Region
APC

 

Albert Deen Kamara
Constituency 34
Bombali District 
Northern Region
APC

 

Thomus Borbor Turay
Constituency 35
Bombali District
Northern Region
APC

 

Dr. Roland Foday Kargbo
Constituency 36
Bombali District 
Northern Region
APC

 
Patricia Brown
Constituency 37 
Kambia District
Northern Region
APC
  Alieu Badara K. Munu
Constituency 38
Kambia District
Northern region
APC



 
Patrick Lahai Kargbo
Constituency  39
Kambia District
Northern Region
APC
  Dr. Foday I. Suma
Constituency 40
Kambia District
Northern Region
APC  
 
Radder Henneh
Constituency 41
Kambia District
Northern Region
APC





Mabinty H. Bangura 
Constituency 42
Kambia District
Northern Region
APC



 
Kusan Sesay
Constituency 43
Koinadugu District
Northern Region
APC







Alusine Marrah
Constituency 44
Koinadugu District
Northern Region
APC
 
Lahai Marrah
Constituency 45
Koinadugu District
Northern Region
APC 
    Daniel B. Koroma  
Constituency 46
Koinadugu District
Northern Region
APC



 
Mohamed L. Mansaray
Constituency 47
Koinadugu District
Northern Region
APC     



    Alhassan Jero Kamara
Constituency 48
Koinadugu District
Northern Region
APC
 
Alhaji Serray Dumbuya
Constituency 49
Portloko District
Northern Region
APC





Osman K. Conteh   
Constituency 50
Portloko District
Northern Region
APC



 
Abi Kalokoh
Constituency 51
Portloko District
Northern Region
APC







Ibrahim Rassin Bundu
Constituency 52
Portloko District
Northern
APC
Profile



 
Hassan B. Sheriff
Constituency 53
Portloko District
Northern Region
APC







Nicholas Kamara
Constituency 54
Portloko District
Northern Region
APC 



 
Benneh Bangura
Constituency 55
Portloko District
NORTHERN
APC




Kombor Kamara
Constituency 56
Portloko District
NORTHERN
APC  




Abubakarr Koroma
Constituency 57
Portloko District
Northern Region
APC




Saidu Babah Kamara
Constituency 58
PortlokoDistrict
Northern Region
APC
 
Hassan Abdul sesay
Constituency 59
Tonkolili District
Northern Region
APC







Mohamed Kamara
Constituency 60
Tonkolili District
Northern Region
APC



 
Songowa Bundu
Constituency 61
Tonkolili District 
Northern Region
APC
  Aaron Aruna Koroma
Constituency 62
Tonkolili District 
Northern Region
APC



 
Abdulai Sesay
Constituency 63
Tonkolili District
Northern Region
APC
  Bai J. Kaloko
Constituency 64
Tonkolili District
Northern Region
APC
 
  Mabinty Fornah
Constituency 65
Tonkolili District
Northern Region
APC
 
Tara-Taworo Koroma
Constituency 66
Tonkolili District
Northern Region
APC
 
Sualiho M. Koroma
Constituency 67
Bo District 
Southern Region 
SLPP
  Foday Rado Yokie
Constituency 68
Bo District
Nouthern Region
SLPP
Profile
 
Umar Paran Tarawally
Constituency 69
Bo District
Southern Region 
SLPP
  Mohamed K. Tholley
Constituency 70
Bo District
Nouthern Region
SLPP
 
Frank Kposowa             
Constituency 71
Bo District
Southern Region
SLPP




Bashiru Silikie             
Constituency 72
Bo District
Southern
SLPP
 
Jusufu B. Mansaray
Constituency 73
Bo District
Southern region
SLPP




Moses A. Swarray            
Constituency 74
Bo District
Southern region
SLPP
 
Helen Kuyembeh            
Constituency 75
Bo District
Southern Region
SLPP




Emma J. Kowa
Constituency 76
Bo District
Southern Region 
SLPP
 
Alfred Brima Katta
Constituency 77
Bo District
Southern Region
SLPP




Segepoh Solomon Thomas
Constituency 78
Bonthe District
Southern Region 
SLPP              
 
  Brima Conteh
Constituency 79
Bonthe District 
Southern Region 
SLPP
Profile




Moses Baimba Jorkie
Constituency 80
Bonthe District
Southern Region
SLPP
 
James N. D Alie
Constituency 81
Moyamba District
Southern Region
SLPP




Gladys Gbappy Brima
Constituency 82
Moyamba District 
Southern Region
SLPP
 
Edward S. Jengo
Constituency 83
Moyamba District 
Southern Region
SLPP




Mima Yema M. Stephens
Constituency 84
Moyamba District 
Southern Region
SLPP
 
Veronica Kadie Sesay
Constituency 85
Moyamba District
Southern Region
SLPP




Amadu Kanu
Constituency 86
Moyamba District
Southern Region 
APC
 
Ansumana Jaia Kaikai
Constituency 87
Pujehun District
Southern Region
SLPP





Dauda D. Fawundu
Constituency 88
Pujehun District
Southern Region
SLPP
 
Dickson M. Rogers
Constituency 89
Pujehun District 
Southern Region 
SLPP




Fawudu Senesie
Constituency 90
Pujehun District
Southern Region
SLPP
 
Mohamed Sidie Tunis
Constituency 91
Pujehun District 
Southern Region
SLPP
   Ibrahim Parteh Bah
Constituency 92
Western Rural
Western Area 
APC
 
Dauda J.B. Kallon
Constituency 93
Western Rural
Western Area 
APC
   Kemokoh Conteh
Constituency 94
Western Rural
Western Area
APC
 
Claude D.M Kamanda
Constituency 95
Western Rural
Western Area
APC
Profile
   Alhassan kamara
Constituency 96
Western Urban
Western Area
APC
 
Ibrahim Nox Sankoh
Constituency 97
Western Urban
WESTERN AREA
APC
   Karifala Sheku Conteh
Constituency 98
Western Urban
Western Area
APC
 
Alimamy G. Kargbo
Constituency 99
Western Urban 
Western Area
APC
  
Mohamed J. Kamara
Constituency 100
Western Urban
Western Area
APC
Profile
 
Abdul Salaam Kanu
Constituency 101
Western Urban
Western Area
APC
   Alie Kaloko 
Constituency 102
Western Urban
Western Area
APC
 
Rosaline J. Smith
Constituency 103
Western Urban
Western Area
APC



   Tunde Alpha B. Lewally
Constituency 104
Western Urban
Western Area
APC
 
Ibrahim Kamara
Constituency 105
Western Urban
Western Rural
APC
    Ajibola E. Manly Spaine
Constituency 106
Western Urban
Western Area
APC
 

Francis Kowa
Constituency 107
Western Urban
Western Area
APC 
   Michael Sho Sawyerr
Constituency 108
Western Urban
Western Area
APC
 
Amadu Fofana
Constituency 109
Western Urban
Western Area
APC
   Chernor R.M. Bah
Constituency 110
Western Urban
Western Area
APC
 
 David Johnson
Constituency 111
Western Urban
Western Area
APC

   Sheku Sannoh
Constituency 112
Western Urban
Western Area
APC

 
 P.C Bai Shebora Yek II
Kambia District
Northern Region

   P.C Bai Bureh Sallu Lugbu
Port Loko District
Northern Region
 
P.C Mansa Paki Kabombor
Bombali District
Northern Region

   P.C Prince Mambu Pewa III
Kenema District
Eastern Region



 
 P.C Joseph Ali Kavura   Kongomoh
Moyamba District
Southern Region
   P.C Sheku A.T Fasuluku
Sonsiama III
Kono District

 

 P.C Alex M.J.J. Kainpumu II
Bonthe District
Southern Region

   P.C Alie B. Marah
Koinadugu District
Northern Region
 

 P.C Prince Lappia Boima III
Bo District
Southern Region


   P.C Mohamed Sama 
Kailondo Banya IV
Kailhun District
 
 P.C Victor Brima Kebbie 
Pujehun District
Southern Region
 
 P.C Bai Kurr Kanagbaro
Sanka III
Tonkolili District
Northern Region